04 Aralık 2014

Yüzde ki kırmızı sivilce lekeleri nasıl giderilir?

Yüzde ki kırmızı sivilce lekeleri nasıl giderilir?

Özellikle ergenlik dönemlerin de ve de birçok yaş grubunda sıkça görülen cilt problemlerinden bir tanesi olan sivilce ciltte yoğun şekillerde çıkmasının ardından ağır tahriplere neden olabilmektedir. Bunlardan en yaygın ve de en bilineni ise sivilce oluşumunun hemen ardından ciltte oluşan kırmızı lekelerdir. Bu kırmızı lekeler zaman içerisinde kendiliğinden yok olmaktadır. Bazı faktörlerden dolayı özellikle de hijyenik olarak boşaltılmamış sivilcelerin ardından sivilce izi diye adlandırılan kahverengi lekeler veya cilt yüzeyinde pürüzler oluşabilir. Bu izler hafif ise cildinizi tazeleyen be yeni cilt hücresi üretimini teşvik eden, yüzünüzü pürüzsüzleştiren tamamen doğal peeling maskeleri deneyebilirisiniz. Eğer izleriniz birkaç hafta içerisinde gezmez ise lazerli tedavinin de bulunduğu birkaç alternatife yönelebilirsiniz.

Pratik çözümler

Sivilcenizi kesinlikle sıkmayınız ve kırmızılık aşırı derece de dikkat çekiyor ise hemen üzerine buz kompleksi uygulayınız. Buz en azından şişkinliği alacaktır. Bir diğer pratik çözüm ise cilt lekeleri için özel üretilmiş olan normal fondötene göre daha yoğun olan fondötenler kullanılabilmektedir.

Cilt beyazlatıcı kremler

Cildinizi yenileyen diğer yöntemlerin yanı sıra kırmızı olan sivilce izlenmesini direk tedavi etmek için sivilce izlerinizin bulunmuş olduğu bölgelere kojik asit, meyan kökü karışımı, arbutin, dut özü ve C vitamini içeren cilt kremlerini kullanabilirsiniz.

Cerrahi müdahale

Tüm yöntemleri denediniz ve bir çözüme ulaşamadıysanız son olarak cerrahi müdahale yöntemi kalacaktır. Cerrahi işlemde ilk amaç cildinizin en üst katmanını soyarak alttan yeni cilt hücresinin çıkmasını sağlayarak dolayısıyla da bu lekelerin hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

Korunma

Sivilce izlerinden ve diğer birçok cilt lekelerinden korunmak için bazı önemli uç noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle sivilcenizi sıkmayın ve kurcalamayınız. Sivilcelerinizle ne kadar uğraşırsanız o kadar iz kalma riski de artacaktır. Son olarak ta güneşe çımadan önce yüksek faktörlü güneş kremlerinden faydalanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ