Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Temmuz 2020

Anasayfa > Cilt Bakımı > Uçuk Nedir? Neden Çıkar? Uçuk İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Uçuk Nedir? Neden Çıkar? Uçuk İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Uçuk Nedir? Neden Çıkar? Uçuk İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Halk arasında uçuk diye bilinen içi su dolu sevimsiz küçük keseciklerin literatür ismi herpes simplex‘dir. Bu virüsün kaynağı henüz kanıtlanmamakla beraber genetik olduğu bilinmektedir. Hayatında uçuk çıkaran bir kimse muhakkak tekrar çıkaracaktır. Herpes virüsü bir kez geldi mi vücuda yerleşen, tabir-i caizse zayıf noktanızı bulana kadar sinsice uyuyan ve ilk fırsatta açığa çıkan bir tür cilt hastalığıdır.

Uçuğa sebep olan asıl kaynak net olarak bilinmese de; stres, uyku bozukluğu, korkulu rüya gibi faktörlerin bu durumu tetiklediği söylenir. Ayrıca kadınlarda adet dönemi hem genital uçuk hem de dudakta sıkça görülen uçuğa zaman zaman sebep olabilir çünkü kansızlık çeken kadınlarda sağlıklı kadınlara göre uçuk çıkarma riski daha fazladır.

Peki, uçuk nasıl geçer ya da uçuk nasıl önlenebilir?

sarimsakEvde doğal yolla kolaylıkla edinebileceğiniz ilk çözüm sarımsaktır. Sarımsağın halk arasında bilinen antibiyotik etkisi tıptada yerini kanıtlamıştır. Bir diş sarımsağı soyduktan sonra ortadan ikiye keserek uçuklu bölgeye ufak dokunuşlar halinde sürebilirsiniz, enfeksiyonu taşımamak adına sadece o bölgeye temas etmesini sağlayın. Böylece kurutma mucizesini sizde göreceksiniz.

Uçuk bulaşıcıdır, uçuk çıkaran kişinin şahsi eşyalarını kullanmamaya vücudunuzu herpes virüsü ile tanıştırmamaya özen gösterin.

•Şayet uçuk çıkmadan bunu siz hissederseniz, ki bu çoğunlukla tatlı bir kaşıntı ve hafif kızarma ile olur. Yapacağınız ilk iş buzla masajın, uçuklu bölgeye soğutucu etkisinin süreci geciktirebileceğinizi hissettirmektir. Sonraki adım ise alkollü bir pamuğu hafif dokunuşlarla temas ettirerek temizlemektir.

Bitkisel bir diğer çözüm ise, ıtır, bargamut, okaliptus, çay ağacı ve lavanta yağlarını bir kapta homojen şekilde karıştırarak bölgeye uygulamaktır. Antivirütik özellikleriyle kabarcıklardan arındırmada size yardımcı olacaktır.

Cartoon Sun Characters, Isolated On White Background, Vector Illustration

•Uygulacağınız her yöntemden hemen sonraki ilk yarım saat güneşe çıkmamaya özen gösterin… Güneş yakıcı etkisi ile uçuğa sebep olan herpes virüsünün ısınmasına ve bazen de artmasına sebep olabilir.

♥Uçuksuz günler, güzel gülüşler dileriz 🙂

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

maltepe escort