Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2019

Anasayfa > Cilt Bakımı > Suçiçeği Belirtileri

Suçiçeği Belirtileri

Suçiçeği Belirtileri

                Suçiçeği tanısı incelemeler sonucu konur. Suçiçeği geçirmiş biriyle temas edilirse direk konur. Laboratuvar testleri yapılır. Bağışıklık sistemi normal olan hastalarda kaşıntı önlenmesi için uygulanır. Losyon veya hap kaşıntı için kullanılır. Çocukların tırnakları kesilmelidir ve törpülenmelidir. Bakteriler sabunlu su ile temizlenir. Ateşi yüksek olan çocuğa ateş dürücü verilir. Aspirin kesinlikle verilmez. Aspirin alımı gerçekleşirse reye sendromu görülür. Hasta ile temastan 14-16 gün sonra ortaya çıkar. Ciddi fonksiyon kaybına neden- olur. Komaya kadar giden sonuç ortaya çıkar. Bazılarında antiviral tedavi uygulanır. Kızarıklıklar kafa derisi, yüz ve gövdenin üst kısımlarında başlayıp kol ve bacaklara yayılır. En etkili yol aşı olmaktır. Aşılar otuz yıllık bir geçmişe sahiptir. Aşılar yirmi yıl koruyucu özellik taşır. Suçiçeği bulaşması kolay ve sinsi bir süreç izler.

Bulaşma yolları direk temas ve hava yolu ile bulaşır. Kardeşler arasında bulaşır. Kış sonu ilkbahar başında görülür. Bulaşıcı dönemlerinde aşı yapılmalıdır. Çok hızlı çoğalan bir virüstür. Bir yaşından itibaren çocuklar aşı olmalıdır. Kreşe başlayacaklar, lösemili bireyler, kronik rahatsızlığı olanlar, sağlık personeli, anne adayları vb. solunum, öksürme, hapşırma yolu ile bulaşır. Suçiçeği aşısı 1974 yılında Japon bilim adamı Prof. Dr. Michiaki takahashi tarafından getirildi.

Suçiçeği belirtileri döküntüden önce baş ağrısı, ateş, karın ağrısı, halsizlik görülür. Kızarıklık kafa derisi, yüz ve gövdenin üst kısımlarından başlayıp bacaklara yayılır. En etkili yol aşı olmaktır. Suçiçeği aşısının en az 20 yıl koruyucu etkisi vardır. Her çocuğun 1 doz suçiçeği aşısı ile korunması önerilir. Hamilelikte suçiçeği riskli bir durumdur. Hamile Kadınlardaki ölüm oranları suçiçeğinin etkisi fazladır. Zatürre görülmesi gibi riskleri var. Bağışıklık sistemi ve akciğer hastalıkları sayılır. Bağışıklığı olmayanlara ilk koruyucu immunglobulin yapılır. Hamile kadın suçiçeği çıkarırsa hemen hastanede tedavi edilmelidir. Damar yolu ile tedavi etkili olur. Göğüs, karın ağrısı olursa, kanama, şiddetli döküntü olursa hastaneye gidilir . Bebek üzerinde olumsuz etkiler yapar. Yeni doğanda suçiçeği şiddetli geçebilir ve ölümcül olmaktadır. Size en yakın hastaneye başvurmanız gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

maltepe escort