Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2019

Anasayfa > Cilt Bakımı > Sivilce nedir? Akne nedir?

Sivilce nedir? Akne nedir?

Sivilce nedir? Akne nedir?

Sivilce nedir?

Çok sık rastlanılan ve her insanın hayatında karşılaştığı cilt hastalıklarından biri olan sivilce diğer adıyla akne vulgaris genellikle ergenlik çağında başlamaktadır ve tedavi edilmediği takdirde ciltte izler bıraktığı görülmektedir.

Kırmızı sivilce, kist ve siyah nokta şeklinde derinin yağ oranı yüksek olan bölgelerinde çıkan bu yapılar, hem kadında hem erkekte sıklıkla görülen bir durumdur. Çoğunlukla ergenlik döneminde ortaya çıkan bu yapılar, ergenlik döneminde cilt altındaki yağ miktarının artması ve yağ bezelerinin bozulması nedeni ile ciltte iltihaplı ve kızarmış şişliklerin oluşması şeklinde görülmektedirler. Özellikle yüz, göğüs, sırt, boyun, omuz bölgesinde görülen akneler arasında yüz bölgesinde olanlar gerekli tedaviyi görmediğinde hayat boyu belirgin olarak görülebilecek izler kalmasına neden olabilmektedir. Aknelerin çok farklı tipleri bulunmaktadır. Bazen siyah ya da beyaz noktalar halinde görülebilmektedir. Bunlar bazen hafif şiddetli olabildiği gibi bazen de büyük ağrılar yaşanmasına nende olabilecek şekilde büyük ve sert kistler şeklinde görülmektedir. Bunlar dışında püstül de denilen iltihaplı aknelerin görülmesi de mümkün olmaktadır. Bu oluşumların sebebi yağ bezlerinin cilde açılan kanallarının tıkanmasıdır. Yağ bezlerinden salgılanan sebum adlı maddenin kıl kökünden dışarıya çıkamaması birikip akne oluşturmasına neden olmaktadır. Burada biriken madde ölü hücrelerin atılmasını engelleyip tıkanıklığa neden olmaktadır. Böylelikle burada bakteri üremesi rahat olacaktır. Bakterilerin çoğalması nedeni ile kızarıklık, şişlik ve ağrı oluşacak ve bu bölgede iltihap meydana gelecektir. Bu durumun uzun süreli olmasının sonucunda ise sivilce patlayıp içeriğinde bulunan iltihabı dışarı atacaktır. Akne oluşumuna tek bir nedenin sebep olduğunu söylemek bu nedenle mümkün değildir. Anne ve babada yaşanan problemin çocukta da görülmesi bu akne oluşumları için de geçerli bir durumdur.

Akne oluşumlarından kurtulabilmek için ilk etapta cilt temizliğine önem verilmesi gerekmektedir. Cildin düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez fazla tahriş etmeden yıkanması gerekmektedir. Bu şekilde gözenekleri tıkayan kirden kurtulma sağlanmaktadır. Haftada iki ya da üç kez kil maskesi yapılması da cildin fazla yağlardan kurtularak akne oluşumunun önlenmesini sağlayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sweetdreams dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler 🙂

Yorum Yaz

maltepe escort