13 Nisan 2018

Saç Ekimi Sonrası

Saç Ekimi Sonrası

Saç Ekimi Sonrası

Tıp dünyası ile birlikte teknoloji dünyasının gelişimi de birçok sorunun kısa sürede tedavi edilmesine yardımcı oluyor. Tedavisi mümkün olan sorunlardan bir tanesi de saç dökülmesi ve bir diğer adı ile kellik, saç ekimi tedavisi ile birlikte kısa sürede çözüme kavuşturuluyor. Peki ya bu klinik müdahale sonrası neler yapmak ve nelere dikkat etmek gerekiyor? Gelin hep birlikte bu detaylara göz atalım.

1-  Uyku pozisyonunu bu süre zarfında büyük önem taşıyor. Ekim yapılan bölgenin üzerine yatmamanızda fayda var. Alımın yapıldığı bölge(ense, boyun) üzerine yatmak çok daha sağlıklı olacaktır.

2- Saç ekimi sonrası takip eden hafta boyunca çok daha fazla hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Sportif faaliyetlerden uzak durmanız ve sauna, hamam gibi sıcak bölgelerde de bulunmamanız gerekiyor. Bununla birlikte saç bakımı için de bir süre daha beklemenizde fayda var. İlgili bölge bu süre zarfında enfeksiyon riski taşıyor ve en küçük enfeksiyon durumunda müdahale etmek de zor olabilir.

3- 3 gün boyunca ilgili bölge su temasından uzak tutulmalıdır. Saç bakımı da ertelenmelidir çünkü saç kökleri en küçük temas ve darbede zarar görebiliyor. 48 saat sonra saçlarınız bakıma hazır hale geliyor ancak ilk yıkama işleminin 3. Günün sonunda yapılması daha uygun olacaktır. Bu yıkama işlemini kendiniz yapmak yerine uzmanlardan yardım alarak gerçekleştirebilirsiniz.

4- Yıkama işlemi sonrasında kurutma eylemini havlu ya da benzeri bir ürün kullanarak değil, saç kurutma makinesi ile yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Doktorunuz da bu konuda gerekli uyarıları yapacaktır.

5- Saç ekimi sonrası saçlarınız hemen çıkmayacaktır, bu yüzden sabırlı davranmanız gerekiyor. 3 ila 4 ay gibi bir zamana ihtiyacınız var ve bu süre zarfında baş bölgesinin sert bir darbe almamasına da özen göstermelisiniz.

6- 1 ay boyunca sigara ve alkol gibi zararlı içeceklerden uzak durmalı, kan sulandırıcı ilaçları da hayatınızdan çıkarmalısınız. İlaç kullanmanız gerekiyorsa eğer bunu doktorunuz ile paylaşmanızda fayda vardır.

 

Saç ekimi sonrası dikkat etmeniz hususlar, uygulamayı gerçekleştiren uzman tarafından da sizinle paylaşılacak ve gerekli bilgilendirme en iyi şekilde yapılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ