29 Eylül 2014

Pirinç Unu Maskesi

Pirinç Unu Maskesi

Pirinç Unu Maskesi

Cildinizin kuru ve pul pul olmasını engellemek için tahıllardan cilt maskeleri yapabileceğiniz gibi pirinç, pirinç suyu veya pirinç unundan elde edeceğiniz maskelerle daha güzel ve berrak bir cilde sahip olabilirsiniz. Pirinç unu maskesi sadece kuru ciltleri nemlendirmek için değil, akne, sivilce veya siyah noktaların olduğu tüm çitler için oldukça faydalıdır.

Kullanılan Malzemeler;
Pirinç unu, 2 çay bardağı
Kâse, 2 Adet
Kâğıt havlu
Küçük patates
Rende
Kaşık ve Bıçak
Su ( yeterli miktarda )

Kuru Ciltler İçin Pirinç Unu Maskesi
Yapılışı;

* Bir kâse içerisine 1 su bardağı pirinç ununu dökünüz. Kâseye 1 çay bardağı su ilave ederek kaşıkla iyice karıştırınız. Karışımın daha sulu olması için gerekirse bir miktar su daha ilave ediniz.
* Bir miktar kâğıt havluyu kâsenin içerisine batırınız ve 10 – 15 dakika boyunca karışımın havluya sinmesini bekleyiniz.
* Kâğıt havluyu kâseden çıkarın ve hafifçe suyunu sıkınız. Daha sonra kâğıt havluyu yüzünüze yerleştirin, yüzünüzün ağız, burun ve göz kısımları hariç tüm noktaları kapatacak şekilde kâğıt havlu kapatın ve 15 dakika boyunca bekletin.
* 15 dakika sonra cildinizi ılık su ile iyice yıkayın ve yumuşak havlu ile kurulayın.

Sivilce ve Akneler İçin Pirinç Unu Maskesi
Yapılışı;

* Bir bıçak ile patatesleri soyun ve rende ile rendeleyiniz.
* Rendelenmiş patates parçalarını avucunuza alın ve suyunu kâseye sıkınız.
* Tüm patates suyunu kâseye sıktıktan sonra 1 çay bardağı pirinç ununu ilave ediniz ve sıvı bir kıvam olması için yeterli miktarda su ilave ederek homojen oluncaya kadar karıştırınız.
* Karışımı parmak uçlarınızla tüm cildinize sürünüz, özellikle göze çevreleri, dudak çevreleri gibi hassas bölgelere iyice yedirerek maske haline getiriniz.
* Maskeyi 15 – 20 dakika boyunca cildinizde bekletiniz, daha sonra ılık su ile cildinizi yıkayarak kurulayınız.

Not: Her iki maske karışımına 2 çay kaşığı jojoba yağı veya badem yağı ekleyebilirsiniz. Badem yağı ve jojoba yağı cildi nemlendirecek ve ihtiyaç duyduğu besini sağlayacaktır. Ancak yağ eklediğiniz için cildinizi yıkarken sürekli kullandığını kaliteli sabunlardan kullanmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ