Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2019

Anasayfa > Cilt Sorunları > Nasır neden olur ve tedavisi nasıl yapılır

Nasır neden olur ve tedavisi nasıl yapılır

Nasır neden olur ve tedavisi nasıl yapılır

Nasır nedir?

Nasirin oluşmasının ana nedeni aslına bakılırsa vücut derisinin o bölgeye yardımcı olmak istemesidir; deriniz sürtünmeye ve de aşırı baskıya dayalı kısmı bölgelerinde yoğun tahriş hissettiği zaman zamanla kalınlaşarak o bölgede tepkime gösterir yani nasir oluşturarak o bölgeyi aslında koruma altına alır. Bu nedendendir ki nasırın tanımı en basit tabiri ile cildin korunma amaçlı olarak kalınlaşma göstermesidir. Deride nasır oluşumu gösteren bölgelerin çoğu vücudun belli bir ağırlık merkezini taşıyan bölgeleridir. Bu kalınlaşmalar sadece ayakta olmayabilir şayet nasır şikâyetlerinin en sık rastlandığı bölge ayaklar olduğundan genellikle ayak nasırından bahsedilmektedir. Sürtünme veya baskı derken ne kastedilmektedir? Aşırı sıkı ve dar bir ayakkabı, sert zeminden oluşabilecek bir sürtünme yaptığı için baskı veya sürtünme bunlara örnek olmaktadır.  Hastaların %75 gibi çoğunluğunda görüşen nasır türü “çelloma dura (HD)” olarak adlandırılan nasır türüdür ve bu nasır türü parmağın üst tarafının ayakkabıya temasından oluşan nasırlardır. Daha yumuşak olan nasırlar “çelloma molla (HM)” iki parmak arasında meydana gelen nasırlardır.

 Nasır neden olur?

Aslına bakılırsa nasir oluşumuna neden olacak birçok etken olmasına karşın, en yayın nedenlerini sizlerle buluşturuyoruz;3.jpg

  •  Sıkı ve dar ayakkabı kullanımı
  • Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar
  • Topuklu ayakkabı kullanımı
  • Çıplak ayak dolaşmak
  •  Ayak parmaklarında meydana gelen deformeler
  • Fazla kemik yapılı ayağa sahip olunması
  • Yanlış yürüme şekli

 2.jpgNasır tedavisi nasıl yapılır?

 Nasır tedavi aşamalarında genelde kesme ya da asitle yakma işlemi tercih edilmemektedir,  sık olarak hastalara yumuşatma işlemi uygulanır. Nasır oluşumuna neden olan sert deri tabakası güzelce temizlenir. Hastanın her hangi bir acı duymaması için yumuşatıcı krem sürülür. Ardından sertleşmenin meydana geldiği bölge, cilde zarar verilmeden itinayla çıkarılır. Son olarak kalan derinin pürüzleri giderilir ve o bölgede oluşan yaranın iyileştirilmesine çalışılır. Nasır,  genelde baskı ve sürtünmeden oluştuğundan dolayı, bu bölgenin tekrardan nasır yapmaması için o bölgeye bir takım ilaçlar güzelce uygulanır. Bu koruyucu kremlerden bir tanesi de basit bir silikondur. Burada amaç ayakkabının parmağa baskı uygulamasının aslında önüne geçilmiş olunur. Tedavinin ardından aylık bakımlarla da derinin nasırlaşmasının önüne geçebilirsiniz.

Ayakta nasır nasıl tedavi edilir?4.jpg

Ayak nasırında sık kullanılan reçetesiz olarak satılan salisilik asit içeren nasır bantları güçlü ve tahriş edici oldukları için bu tür alternatif tedavi yöntemlerini kullanırken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Bu ürünler nasırı ortadan kaldırır çünkü içeriklerinde asitler bulunur ve bu asitler nasırı yakarak yok eder. Şayet yanlış kullanımlarda bu ilaçlı bantlar nasırın çevresindeki sağlıklı cilt dokularının da yok olmasına ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.  Alerjik olmayan bir bünyede doğru ve bilinçli kullanıldığı takdirde nasırın üstündeki baskıyı da azaltabildiklerinden tedavi sürecini hızlandırırlar. Bu tarz çözümler nasırın yok edilmesinde oldukça etkilidir. Ama yinede bu noktada geç kalınmadan uzman bir hekimden yardım alınması daha etkin olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

maltepe escort