Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Aralık 2018

Anasayfa > Diyet > Metabolizma Hızlandırma Yolları

Metabolizma Hızlandırma Yolları

Metabolizma Hızlandırma Yolları

Her bireyin metabolizma hızı farklıdır, bu durum genellikle ‘‘yiyorum yiyorum kilo alamıyorum.” ya da ‘‘su içsem yarıyor.” diye tabir edilen şekliyle karşımıza çıkar. Metabolizma, hayati tüm fonksiyonları gerçekleştirebilmek ve aktivitelerimizi sürdürebilmek adına enerjinin vücuttaki dönüştürülmüş halidir . Bazal metabolizma ise bir insanın uyurken bile vücudunun ne hızda çalıştığını gösterebilir.

Metabolizma hızı cinsiyet, genetik, yaş gibi faktörlere göre farklılık gösterebilir.Örneğin erkeklerin metabolizma hızı kadınlara göre daha hızlıdır. Bazal metabolizma hızınızı sabah uyandığınızda ölçebilirsiniz, vücut sıcaklığınız 5 gün üst üste 35.5 derecenin altında çıkarsa bazal metabolizma hızınız yavaş demektir.

Peki, eğer her hangi bir hastalığınız bu metabolizma yavaşlığına sebep olmuyorsa bunu nasıl hızlandırabilirsiniz?

•Bilinenin aksine sabah uyandığınızda sıcak su içmek yağlarınızı yakmaz, içilen soğuk su vücut kendi ısısına getirmek için ekstra enerji harcayacağından daha hızlı yağ yakımına başlar.

Lif içeriği yüksek, glisemik miktarı düşük besinler tüketmelisiniz. Örneğin kuru baklagiller protein miktarından zengin oluşu ile hem enerjinizi sizden almadan hem de metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

imageÖğün atlamayın. Özellikle de kahvaltı yapılmadan başlanan gününüzde edindiğiniz kalori miktarı vücutta daha geç yakılacaktır.

Baharatları sofranızdan eksik etmeyin, kırmızı biber vücut ısınızı arttırarak metabolizmanızında hızlanmasında yardımcı olacaktır.

 

imageKan dolaşımınızın hızlanmasına en önemli  etkenlerden biri de haftada 3 kere yapacağınız 30-45 dk ‘lık yürüyüştür.

•Yatmadan ortalama 2 saat önce alınan ara öğün niteliğinde 1 kase yoğurt ve 3-4 badem metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

imageYeşil çay, içerisinde bulundurduğu kafein ve kateşin sayesinde metabolizma hızlandırma konusunda listelerin en olmazsa olmazlarındadır. Bu sebeple günlük 3 fincana kadar şekersiz yeşil çay tüketmeniz tüm uzmanlar tarafından güvenle önerilmektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz