19 Temmuz 2014

Kepeğe iyi gelen bitkisel yağlar nelerdir?

Saçlarınızdaki beyaz tozlardan bıktınız mı? Toplumda rahatsız mı oluyorsunuz. Kepeğe iyi gelen bitkisel yağları burada bulabilirsiniz.

Kepeğe iyi gelen bitkisel yağlar nelerdir?

Kepek hemen hemen herkesin başına gelen ve en çok rastlanılan deri hastalıklarındandır. Saç derisindeki hücrelerin ölmesiyle meydana gelen ölü derinin soyulmasına kepek denir. Bazen de saç derisi yenilenirken meydana gelen soyulmalara kepek diyoruz. Kepeğin diğer nedenleri, sinir ve strestir. Bazen de şampuan değişikliğinden de oluşabilen kepek bulaşıcı değildir. Kepek hastalık değil bir tür rahatsızlıktır. Toplumda bakımsız görünmenize neden olur ve rahatsız edicidir. Saçınızı yıkadıktan sonra iyice durulamıyorsanız bundan dolayı da kepek oluşabilir.

Kepeğe iyi gelen yağlar

Papatya yağı

Malzemeler

  • 30 adet papatya çiçeği yağı
  • 2 su bardağı su

Papatya yağının hazırlanışı ve uygulanışı

15 adet papatyayı bir mikser yardımıyla iyice çırpınız. Çırptıktan sonra bir kâseye atarak üzerine su ekleyiniz ekledikten sonra 10 dakika boyunca kaynatınız. Kaynadıktan sonra soğumasını bekleyiniz. Soğuyan papatya yağını bir fırça yardımıyla saç köklerinize iyice sürünüz.

Nane yağıKepeğe iyi gelen bitkisel yağlar nelerdir

Malzemeler

  • 50 gram kurutulmuş nane
  • 7 su bardağı su
  • Maden suyu

Nane yağının hazırlanışı ve uygulanışı

Bir kâsenin içine 50 gram kurutulmuş naneyi atarak üzerine su ekledikten sonra 15 dakika boyunca kaynatınız. Kaynama sona erdiğinde kaynamış suyun soğumasını bekleyiniz. Bu sırada yüzünüzü iyice yıkayıp kurulayınız. Nane soğuduktan sonra saç derinize sürüp 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü maden suyuyla yıkayınız.

Limon yağıKepeğe iyi gelen bitkisel yağlar nelerdir

Malzemeler

  • 3 adet limon
  • 2 çay kaşığı susam yağı

Limon yağının hazırlanışı ve uygulanışı

3 adet limonu bir rende yardımıyla rendeledikten sonra bir kâseye dökünüz. Kâsenin içine 2 çay kaşığı susam yağını ekleyerek iyice karıştırınız. Bu karışımı 15 dakika boyunca soğuk bir ortamda bekleterek saç köklerinize sürünüz. Bu yağı haftada 3 defa limon yağını sürünüz.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ