Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Aralık 2018

Anasayfa > Cilt Bakımı > El çatlaklarının nedeni ve bitkisel tedavisi

El çatlaklarının nedeni ve bitkisel tedavisi

El çatlaklarının nedeni ve bitkisel tedavisi

Mevsimlerden engellenen ellerimiz kurur ve çatlar.  Ellerimiz neme ihtiyac duydugundan evde kendi nemlendirici kremlerinizi oluşturabilirsiniz.  El bakımları için maliyeti yüksek kozmetik ürünleri almanıza gerek yoktur .  Evde otururken sizde kendi kreminizi kendiniz üretebilir fazla maliyetten kendinizi kurtarabilirsiniz.  Ev temizliğinde kullanılan kimyasal ürünler , güneş ışınları, deniz , toprak vb. şeyler ellerinizin kırışmasına veya çatlamasına neden olur. Kimyasal ürünler kullanırken eldiven takmaya dikkat etmenizi öneririz.

 

El Çatlaklarının Nedeni Nedir ?

El çatlakları farklı hastalıkların da habercisi olabilir.  Eğer elinizde ki çatlaklar geçmiyor ise uzman doktora görününüz.  Genelde kimyasal ürünler veya dış etkenler tarafından oluşan el çatlakları dikkat edilmesi gerekmektedir.  Vücuttaki su kaybı veya cildin nemsiz kalması sebebi ile elinizde çatlaklar oluşabiliyor.  Soğuktan olan el çatlamaları da kuru cilde sahip kişilerde daha fazla görülmektedir.el-çatlakları-için-bakım

El Çatlakları İçin Bitkisel Tedavi

1-) Limon Suyu ile Zeytinyağını karıştırarak çatlak bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz.  İyicene elinize yedirdikten sonra gece yatabilirsiniz.  Uyandığınızda ellerinizi yıkayınız.

2-) 150gr ceviz yağı ile 25gr balmumu birbirine karıştırılarak eritilir.  Erittiğimiz karışımı cam bir kavanozun içine koyup buzdolabına koyunuz. Eliniz çatladığında alıp elinizin üstüne sürünüz.

3-)  El çatlarına bir diğer çözüm ise süt ve papatyadır. Birbirine karıştırarak kaynatınız . Bu karışımı süzgeçten geçirerek zeytinyağı ekleyin. Elinize masaj yaparak sürünüz.

4-) El çatlakları için sadece bitkisel kürlerde değil, el masajları ve hareketleri de yapmak gerekir. 2 elinizi bir birine tutup 20 ‘ ye kadar sayın . Sonrasında 20 dakika boyunca parmaklarınızı açıp kapatınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Hayri dedi ki:

    kuaförde çalışıyorum müşterilerin saçını yıkadığım için ellerimde çatlaklar oluştu. ve kötü görünüyor kimi müşteri saçını yıkatmak bile istemiyor.. tavsiyenizi uygulayacağım umarım faydalı olur.

Yorum Yaz