20 Aralık 2014

Cilt kanserinin belirtileri nelerdir?

Cilt kanserinin belirtileri nelerdir?

Kanser türleri arasında en sık görülen kanser türleri arasındadır cilt kanseri. Cilt kanserleri vücudun her hangi bir noktasında görülebileceği gibi %70 boyun ve baş bölgelerinde rastlandığı görülmüştür. Vücudun daima güneş gören kısımları deri kanserine yakalanma riski daha fazladır. Bu kanser türünden korunmak için yapılması gereken aslında çok basit güneşten korunmanız yeterli olacaktır. Güneşin zararlı UV ışınlarına aşırı derece maruz kalma bronzlaşma dâhil olmak üzere özellikle su toplaması ile seyreden ikinci derece güneş yanıklığı, cilt kanserlerinin temel nedenidir. Yazımızın devamın da sizlerle cilt kanserlerinin asıl olan belirtilerini sizlerle buluşturuyoruz.

Cilt kanseri belirtileri

Genellikle melanom yani bir diğer adıyla cilt kanseri en sık görülen kanser vakalarındandır, cildin güneşe yoğun biçimde maruz kalan bölgelerinde bulguları ortayaçıkmaktadır.  Bu nokta da hastanın bilinçli olması hayati önem taşımaktadır. Görülmüştür ki erken teşhis bunu önlediği geç kalındığı takdirde de ölümle sonuçlandığı görülmüştür. Cildinizdeki zarar görmüş ve uzun süredir iyileşmemiş yaralarınız var ise geç kalınmadan uzman bir hekime başvurmanızı öneriyoruz.
Cilt kanseri aşağıda belirtilen sık şekillerde görülebilir:4.jpg

  •   3-4 hafta gibi uzun bir süreli iyileşmeyen ve gelişme göstermeyen yaralar.
  • Aşırı dozda kaşınma ve buna bağlı acıma kabuk baklama veya kanama bu komplikasyonların uzun süre artarak sürmesi.
  • Aslında belirli bir nedeni olmayan ve 3-4 hafta gibi yaklaşık bir süre içinde iyileşmeyen ülser formları ya da ciltte bozulmalar

-Bazal hücreli cilt kanserleri yavaş ilerleyen, parlak, pembe ya da kırmızı şekillerde cilt üzerinde gözle gözlenilebil. Eğer hiçbir müdahale de bulunmazsanız, kabuk tutma, kanama ve ülsere çevirme eğilimlerinden mutlaka bir kaçını gösterecektir. En yayın ve de sık olarak; yüz, kafa derisi, kulaklar, eller, omuzlar ve sırtta görülmektedir.

2.jpgYassı hücreli olan cilt kanserleri ise genellikle pembemsi şekillerdedir. Yüzeyde sert ya da pul pul bir görüntü içerirler. Sürekli bir kanama eylemi gerçekleştirirler ve ülsere çevirirler. En yaygın olarak; yüz, boyun, dudaklar, kulaklar, eller, omuzlar, kollar ve bacaklarda görüldüğü saptanmıştır

-Bowen hastalığı cilt kanserinin çok erken bir formudur. Genellikle kırmızsı renklerdedirler bir yama şeklinde hastada görülür, kaşıntı yapabilir ve vücudun herhangi bir yerinde görülür dikkatlice izlenmelilerdir.

 

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ