Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2019

Anasayfa > Cilt Bakımı > Cilt için vitamin

Cilt için vitamin

Cilt için vitamin

Günlük olarak vücudumuz gibi cildimizinde belli oranlarda belli vitaminlere ihtiyacı olduğunu biliyormuydunuz. Eminiz ki bir çoğunuz bunu bilmiyordunuz. Yanlış duymadınız uzman doktorlar diyor ki vitaminler cilt üzerinde oldukça büyük etkisi bulunmaktadır. Bazı vitaminler cilt için nerdeyse hayati öneme sahiptir. Bu noktada önemli olan hangi vitaminlerin cilt sağlığımıza yardımcı olduğu ve hangi besinlerde bulunduğu sorusu bir çoğumuzun aklına gelmektedir . Şimdik sizleri daha fazla sabırsızlandırmadan cildimizin ihtiyacı olan vitaminleri ve hangi besinlerde bulunduğunu siz değerli takipçilerimizle paylaşıyoruz.

Cilt için yararlı vitaminler

A vitamini

Ölü cilt hücrelerinizi arındırarak yenilenmesine, cilt dokusunun korunmasına yardımcı olan bir vitamindir cildinizin en çok ihtiyacı olan vitaminlerin başında gelir. Bir diğer yandan cilt tonunuzu dengeler, yüzünüzde yaşlanmaya bağlı ince çizgileri yok eder, cildi elestikiyetlik kazandırır, cilt hücrelerinizi yeniler. Aynı zamanda 2.jpgcildinizinde direncini arttırmaktadır. Süt,balık, kırmızı et ve yumurtda bol miktarlar da bu vitaminler bulunmaktadır.

B vitamini

İnsanın protein metabolizması için bir hayali önemli olan bir vitamindir. Hormonlarınızın sentezlenmesinde vede  alyuvarların gelişmesinde büyük katkısı vardır.  Bir diğer yandan cildinizin yağ salgılarnı düzenler,  aşırı yağlanmayı önler, kolejen üretimini  sağlar. Özellikle tahıllar, kuru fasülye, sebze ve muzda yaygın şekillerde B vitamini bulunmaktadır.

3.jpgC vitamini

Cildin kolejen üretimi için oldukça gerekli bir vitamindir. Cildinizi serbest radikallerin etkisinden uzak tutar. Bunun yanında kesik ve yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlar,  cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden korur,kolejen üretimini artıtır. Brokoli, lahana, kiraz, kavun, patates ve de turunç giller bu vitamini taşımaktadır.

D vitamini

Cilt hücrelerinin gelişimi için oldukça öneme sahip bir vitamindir. Kalsiyumun cilt tarafından emilmesini kolaylaştırır. Cildi nemlendirerek besler, doku gelişimini düzenler.  Somon balığı, yumurtanın sarısı ve de karaciğerde bolca 4.jpgbulunmaktadır.

E vitamini

Doku gelişiminizin sağlığını korur, oldukça etkin bir antioksidan özelliğine sahip bir vitamin gurubudur.  Dış radikallere karşı hassas ciltieri korur ve besler, kırışıklıklara karşı cildi korur. Fıstık, fındık ve bitkisel yağlarda bol miktarlarda bulunmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

maltepe escort