Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Eylül 2018

Anasayfa > Vücut Bakımı > Ağız kuruluğu neden olur?

Ağız kuruluğu neden olur?

Ağız kuruluğu neden olur?

En çok yaşlılık döneminde meydana gelen ağız kuruluğu için bol bol su tüketmelisiniz. Su vücudumuz için çok önemlidir. Günde en az 2,5 litre su içmelisiniz. Çünkü vücudumuz günde 2,5 litre suya ihtiyaç duymaktadır. Su böbrekleri çalıştırarak sindirim ve boşaltım sistemini çalıştırmaktadır. Böbrekler vücudun yapı taşlarıdır. Terlediğimizde veya herhangi bir hastalık sırasında oldukça fazla sıvı kaybederiz ve ağız kuruluğu meydana gelir. Ağız kuruluğu da kokuya neden olduğundan dolayı vücudumuza gereken günlük su ihtiyacını karşılamalıyız.

Ağız kuruluğuna neden olan 6 faktör

Ağız kuruluğu neden olur1- Tansiyon ilaçları: Tansiyon ilaçları kan basıncını düşürmeye çalıştığı için vücut oldukça fazla sıvı kaybetmeye başlar bu yüzden en çok ağız kuruluğu meydana gelir.

 

Ağız kuruluğu neden olur

2- Şeker hastaları: Şeker hastalığının en büyük düşmanı olan ağız kuruluğu kandaki şeker oranından dolayı meydana gelmektedir. Şeker hastalarının bu yüzde bol bol su içmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Ağız kuruluğu neden olur3- Kanser: Kanser hastaları oldukça fazla yorulduklarından dolayı vücut su kaybeder. Tedavi sırasında kemoterapi ilaçları vücudu yorar ve ağız kurumaya başlar. Bu yüzden kanser hastaları günde en az 3 litre su içmeli.

 

Ağız kuruluğu neden olur4- Hormonlar: Hormonal hareketlik sırasında hormonlar sıvı salgılar bu sıvı adrenalin gibi durum sıvılarıdır. Bu sıvı terlemeyi meydana getirdiği için ağız kurulukları meydana gelmektedir.

 

 

Ağız kuruluğu neden olur5- Kahve: Çay ve kahve gibi içecekler yoğun olduğundan dolayı ağızda kuruluk yaparak susamanıza neden olur. Kahvenin ardından suda içmelisiniz.

 

 

Ağız kuruluğu neden olur6- Beslenme: B vitamini eksikliği bulunan bireylerde ağız kuruluğu görülmektedir. Kuru ve hazır gıda tüketiyorsanız ağız kuruluğu olması normal bir durum olarak görülmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Jale N. dedi ki:

    sivilce tedavisi için kulladığım ilaçlardan dolayı ağzımda aşırı bir kuruluk hissi var ilacı mı bırakmalıyım ağız kuruluğuna engel olmak için neler yapılmalıdır?

  2. Vildan dedi ki:

    benim dudaklarım çok mat ve solgun gözüküyor bu yöntemleri denersem düzelir mi?

Yorum Yaz